Wyłączenie stosowania niektórych instytucji
W postępowaniu gospodarczym planowane jest wyłączenie stosowania niektórych instytucji procesowych. W postępowaniu tym nie będzie dopuszczalne:
Przewiduje się krótsze terminy niż w postępowaniu „zwykłym”
W postępowaniu gospodarczym przewidziano skrócenie szeregu terminów przewidzianych w postępowaniu „zwykłym”.
Przewodniczący oraz sąd będą zobowiązani do podejmowania czynności w taki sposób, aby rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w ciągu sześciu miesięcy. Termin ten będzie liczony od dnia wniesienia pozwu. Jest to termin instrukcyjny, to znaczy, że brak jest sankcji za jego przekroczenie.
Doświadczenie pokazuje, że dochowanie tego terminu będzie prawdziwą rzadkością. Będzie to praktycznie niemożliwe w sprawach skomplikowanych, gdzie wymagany będzie udział biegłych sądowych.
Projekt przewiduje, że sąd w terminie sześciu miesięcy, zamiast roku wskazanego w postępowaniu „zwykłym”, umorzy zawieszone postępowanie, jeżeli w tym czasie nie wpłynie wniosek o jego wszczęcie. Termin liczy się od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania ze względu:
W postępowaniu gospodarczym sąd umorzy postępowanie stwierdziwszy brak następcy prawnego strony, która utraciła zdolność sądową w terminie sześciu miesięcy zamiast roku. Termin będzie liczony od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania z tej przyczyny.
Sąd umorzy postępowanie w terminie roku, zamiast dwóch lat przewidzianych w postępowaniu „zwykłym” od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania z przyczyn braków w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną uniemożliwiających jej działanie.
Po upływie pięciu lat od dnia uprawomocnienia się wyroku nie będzie można żądać wznowienia postępowania, z wyjątkiem przypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana (w postępowaniu „zwykłym” jest i będzie to 10 lat).
W ostatnim wpisie z tej serii przybliżę planowane odrębności w postępowaniu dowodowym.
Anna Diaby-Lipka
Kancelaria Adwokacka
ul. Chmielna 21/19
00-021 Warszawa
NIP 739-323-14-20
REGON 141635930
Od poniedziałku do piątku
w godzinach 09.00 – 17.00
PORADY PRAWNE – KONSULTACJE ONLINE
Teraz możesz rezerwować terminy i zarządzać nimi za pomocą naszej strony rezerwacji → TUTAJ
Anna Diaby-Lipka Kancelaria Adwokacka
ul. Chmielna 21/19,00-021 Warszawa
numer rachunku bankowego: 16 1140 2017 0000 4702 0913 9942
bank: mBank S.A. poprzednio BRE BANK S.A. (bankowość detaliczna) Łódź, skrzynka pocztowa 2108, 90-959 Łódź, Polska
ul. Chmielna 21, 00-021 Warszawa, Polska