Poprzedni post Następny post
05.10.2021

Rozprawa zdalna cz. 2 – Wakacje czy grzywna?

Cześć,

Witam Cię na naszym blogu w drugim artykule o rozprawie zdalnej (pierwszy znajdziesz 👉🏽 TUTAJ).

W poprzedniej części obiecałam, że powiem Ci:

  • skąd dowiesz się w jakim trybie zostanie przeprowadzona Twoja rozprawa,
  • czemu grozi Ci grzywna i
  • czy  musisz wybierać między rozprawą a wakacjami.

Przejdźmy zatem do konkretów 😊

O trybie rozprawy poinformuje Cię sąd listem poleconym.

W liście sąd poprosi Cię o podanie adresu poczty elektronicznej (jeśli nie ma go w aktach sprawy)  i zapyta czy dysponujesz komputerem z dostępem do Internetu wyposażonym w mikrofon i kamerę.

Na wskazany przez Ciebie adres poczty elektronicznej  przesyłany zostanie link do programu umożliwiającego komunikację zdalną w czasie rozprawy. E-mail ten nie wymaga potwierdzenia odbioru ani potwierdzenia obecności na rozprawie zdalnej.

Pamiętaj, jeśli jesteś stroną postępowania (powodem lub pozwanym) to Twoja nieobecność na rozprawie zdalnej, mimo prawidłowego zawiadomienia o jej terminie, może zostać uznana za nieusprawiedliwioną. W takiej sytuacji rozprawa może się odbyć pod Twoją nieobecność.

Nie jest to korzystna sytuacja, w szczególności jeśli nie jesteś reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego), a na rozprawie mają zeznawać świadkowie lub został na nią wezwany biegły. Twoja nieobecność uniemożliwi Ci zadanie pytań, które mogą mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Jeśli na rozprawie masz wystąpić w roli świadka, tłumacza lub biegłego to Twoja  nieobecność na rozprawie zdalnej, bez usprawiedliwienia, wiąże się z grzywną do 3.000 PLN. Tym samym zignorowanie wezwania może być dla Ciebie bolesne.

Wyobraź sobie, że masz zaplanowane super wakacje i po załatwieniu wszystkich formalności dostajesz wezwanie na rozprawę w trybie zdalnym, która wypada w środku Twojego wyjazdu. Zastanawiasz się co teraz? Czy musisz wybierać między wakacjami a rozprawą?

Odpowiedź, jest krótka. Nie musisz 😊

bardzo dużym plusem rozprawy w trybie zdalnym jest to, że osoby biorące w niej udział nie muszą przebywać w budynku sądu. Każdy z uczestników może przebywać w dowolnym miejscu jak długo ma dostęp do łącza internetowego umożliwiającego udział w czynności.

Czyli, jeśli z miejsca swoich wakacji jesteś w stanie połączyć się z siecią i korzystać z kamery i mikrofonu, to możesz spać spokojnie, twoje plany wakacyjne nie są zagrożone.

Na dzisiaj to tyle. W kolejnej części, moim zdaniem najciekawszej, opowiem o czym należy pamiętać biorąc udział w zdalnej rozprawie.

Jeśli Ciebie też to interesuje to zapraszam do śledzenia naszego bloga i korzystania z naszego doświadczenia lub napisz do nas na: biuro@adl-kancelaria.pl  Na pewno pomożemy.

adw. Anna Diaby-Lipka

Skontaktuj się

jeśli potrzebujesz porady prawnej

Anna Diaby-Lipka
Kancelaria Adwokacka

Adres

ul. Chmielna 21/19
00-021 Warszawa
NIP 739-323-14-20
REGON 141635930

Zobacz na mapie

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach 09.00 – 17.00

PORADY PRAWNE – KONSULTACJE ONLINE

Teraz możesz rezerwować terminy i zarządzać nimi za pomocą naszej strony rezerwacji →  TUTAJ 

 

Dane kontaktowe

+48 536 041 930 biuro@adl-kancelaria.pl

Dane do przelewu

Anna Diaby-Lipka Kancelaria Adwokacka
ul. Chmielna 21/19,00-021 Warszawa
numer rachunku bankowego: 16 1140 2017 0000 4702 0913 9942
bank: mBank S.A. poprzednio BRE BANK S.A. (bankowość detaliczna) Łódź, skrzynka pocztowa 2108, 90-959 Łódź, Polska




ul. Chmielna 21, 00-021 Warszawa, Polska