Poprzedni post Następny post
13.05.2021

Pracownik z niepełnosprawnością – od kiedy musisz traktować go wyjątkowo

Jeżeli jesteś pracodawcą powinieneś rozważyć, czy zatrudnić osoby z niepełnosprawnością. Szczególnie jeśli zatrudniasz co najmniej 25 osób.

Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – państwo premiuje pracodawców, którzy są otwarci na pracowników z niepełnosprawnością.

W jaki sposób?

Wśród przywilejów można wymienić m.in.: (1) uniknięcie opłaty za brak zatrudnienia osób z niepełnosprawnością (przy zatrudnieniu minimum 25 pracowników – 6 % powinny stanowić osoby z niepełnosprawnością); (ii) możliwość ubiegania się o dofinasowanie do wynagrodzenia pracownika z funduszu PFRON, którego wysokość uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności.

Jednak zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością to dla pracodawcy nie tylko przywileje, ale i obowiązki. Osoba z niepełnosprawnością jest szczególnym pracownikiem, którego musisz potraktować wyjątkowo. Nie zniechęcaj się jednak i porzuć krzywdzące przekonania, a możesz zyskać wspaniałego pracownika. W cyklu 4 artykułów zmierzę się z krzywdzącym mitem „niezdolności do jakiejkolwiek pracy” oraz omówię obowiązki związane z czasem pracy osób z niepełnosprawnością.

Jeżeli ten temat Cię interesuje – zapraszam do lektury!

Wiesz już, że ważne jest by ustalić odsetek pracowników z niepełnosprawnością, a także że musisz traktować ich wyjątkowo. W tym wpisie ustalimy kogo dokładnie na gruncie prawa pracy uznajemy za pracownika z niepełnosprawnością i od kiedy taką osobę należy traktować wyjątkowo.

Na gruncie prawa pracy osoba z niepełnosprawnością to osoba, której niepełnosprawność została formalnie potwierdzona. Potwierdzeniem niepełnosprawności są najczęściej orzeczenia wydawane przez powiatowe lub wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, czy lekarzy orzeczników ZUS.

Od kiedy pracownika z niepełnosprawnością należy traktować wyjątkowo?

Pracownika z niepełnosprawnością musisz wliczyć do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i traktować wyjątkowo już od momentu przedstawiania przez niego orzeczenia, które potwierdza jego niepełnosprawność.   

Pamiętaj!

Powołanie się na orzeczenie o niepełnosprawności stanowi prawo, a nie obowiązek pracownika. Jeżeli pracownik chce skorzystać ze szczególnych uprawnień musi przedstawić Ci orzeczenie o niepełnosprawności. Jednak decyzja leży wyłącznie po jego stronie. Jeżeli zdecyduje, że nie ujawni Ci orzeczenia o niepełnosprawności, nie może ponosi z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji.

Czy każdego pracownika z niepełnosprawnością należy traktować tak samo?

Nie. Wymogi, jakie musisz spełnić zależą od stopnia niepełnosprawności danego pracownika, stwierdzonego w orzeczeniu. Wyróżnia się trzy stopnie – które opisałam w ramce poniżej. Najważniejsze – żaden ze stopni niepełnosprawności nie dyskwalifikuje osoby niepełnosprawnej, jako pracownika. Odzwierciedla to stosowany obecnie język, który nie wyklucza i nie stygmatyzuje. Stąd odejście od określenia „inwalidztwo”, czy „zakaz wykonywania jakiejkolwiek pracy”.


Niepełnosprawność ustala się według trzystopniowej skali, wyróżniając stopień:

 • znaczny – osoba z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolna do pracy albo zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagająca, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji (w tym samoobsługi, poruszania się i komunikacji),
 • umiarkowany – osoba z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolna do pracy albo zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagająca czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych,
 • lekki – osoba o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy (w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną) lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych. Powyższe braki dają się kompensować za pomocą wyposażenia ortopedycznego oraz środków pomocniczych lub technicznych.

 

 

Podsumowanie

Reasumując, osobę z niepełnosprawnością musisz traktować wyjątkowo od dnia, w którym okaże Ci oświadczenie o niepełnosprawności. Jej uprawnienia (a Twoje obowiązki) zależą od stwierdzonego w orzeczeniu stopnia niepełnosprawności. Przy czym to wyłącznie pracownik decyduje, czy chce się powołać na orzeczenie i skorzystać z uprawnień. Nie możesz go do tego zmusić ani za to karać.

Żaden stopień niepełnosprawności nie dyskwalifikuje osoby, jako pracownika.

W kolejnym artykule zmierzę się z krzywdzącym mitem „niezdolności do jakiejkolwiek pracy” i pomogę Ci ustalić, jaką pracę zlecić osobie z niepełnosprawnością – zachęcam Cię do dalszej lektury.

r. pr. Dorota Węgrzyńska-Jarząbek

Tagi:

 • 29.08.2023

  WYGRANA Z SANTANDER CONSUMER BANK SA ORAZ Z RAIFFEISEN

  Czytaj więcej
 • 01.08.2023

  Zwolnienie z obowiązku płacenia rat

  Czytaj więcej
 • 31.07.2023

  Wyższe wykształcenie a nieważność kredytu frankowego [ADL na YT]

  Czytaj więcej

Skontaktuj się

jeśli potrzebujesz porady prawnej

Anna Diaby-Lipka
Kancelaria Adwokacka

Adres

ul. Chmielna 21/19
00-021 Warszawa
NIP 739-323-14-20
REGON 141635930

Zobacz na mapie

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach 09.00 – 17.00

PORADY PRAWNE – KONSULTACJE ONLINE

Teraz możesz rezerwować terminy i zarządzać nimi za pomocą naszej strony rezerwacji →  TUTAJ 

 

Dane kontaktowe

+48 536 041 930 biuro@adl-kancelaria.pl

Dane do przelewu

Anna Diaby-Lipka Kancelaria Adwokacka
ul. Chmielna 21/19,00-021 Warszawa
numer rachunku bankowego: 16 1140 2017 0000 4702 0913 9942
bank: mBank S.A. poprzednio BRE BANK S.A. (bankowość detaliczna) Łódź, skrzynka pocztowa 2108, 90-959 Łódź, Polska
ul. Chmielna 21, 00-021 Warszawa, Polska