Poprzedni post Następny post
12.10.2021

ROZPRAWA ZDALNA CZ 3 – 4 rzeczy o których musisz pamiętać

Cześć,

Witam Cię na naszym blogu w kolejnym rozdziale opowieści o rozprawie zdalnej.

Dzisiaj piszę o czym warto pamiętać jeśli następna rozprawa, w której masz wziąć udział będzie przeprowadzona w trybie zdalnym.

O tym, czy:

 • rozprawa zdalna może zrujnować Twoje plany wakacyjne
 • skąd dowiesz się o trybie w jakim ma zostać przeprowadzona rozprawa oraz
 • co Ci grozi jak się na nią nie stawisz.

Dowiesz się z wcześniejszego wpisu, który znajdziesz 👉🏽 TUTAJ.

Teraz skupmy się na praktycznych aspektach rozprawy online.

Musisz  pamiętać o 4 rzeczach:

 • miejscu,
 • obrazie
 • kwestiach technicznych i
 • zasadach obowiązujących podczas rozprawy zdalnej.

 

Bardzo ważne jest miejsce, z którego będziesz się łączyć z sądem. Idealne to takie, w którym panuje cisza i spokój, ograniczony jest dostęp osób trzecich lub hałas, który może zdekoncentrować Ciebie i pozostałych uczestników rozprawy. Najlepszym rozwiązaniem są słuchawki z mikrofonem.

Pamiętaj! Dobrą praktyką jest  wyciszenie mikrofonu i włączanie go tylko na czas Twojej wypowiedzi.

Ważny jest również obraz. Twoja twarz musi być dobrze widoczna. Zwróć również uwagę jakie masz tło. Zastanów się, czy jest to coś co chciałbyś żeby widzieli pozostali uczestnicy rozprawy, w tym sąd.

Trzecią rzeczą o której musisz pamiętać to kwestie techniczne.

 • Upewnij się, że komputer jest podłączony do kontaktu i podczas rozprawy nagle się nie wyłączy wprowadzając niepotrzebne zamieszanie i stres po Twojej stronie.
 • Upewnij się, że komputer ma odsłoniętą kamerę, włączony głośnik ora, że masz połączenie z Internetem.

Pod ręką dobrze jest mieć numer telefonu do swojego pełnomocnika, strony która nas wskazała jako świadka lub do wydziału sądu. W przypadku problemów z połączeniem będziemy mogli szybko poinformować o tym fakcie odpowiednie osoby.

Może się również zdarzyć, że przesłanym nam w mailu link nie będzie działać. W takiej sytuacji również przydatne będą nam te dane kontaktowe.

Czwarta ważna sprawa to zasady obowiązujące podczas rozprawy zdalnej. Tak więc:

 • na sali rozpraw obecny jest jedynie sąd i protokolant.
 • Strona reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego) może brać udział w rozprawie samodzielnie (tj. łącząc się osobiście z dowolnego miejsca) lub razem ze swoim pełnomocnikiem – na przykład z jego kancelarii.
 • Świadek może połączyć się z sądem samodzielnie lub również z kancelarii pełnomocnika strony, która go wskazała (chyba że sędzia zarządzi inaczej).
 • Sama rozprawa jest nagrywana w specjalnym programie, w którym jest z niej sporządzany protokół elektroniczny.
 • Podczas rozprawy zdalnej możliwe jest okazywanie dokumentów.

Można to zrobić przez zbliżenie dokumentu do kamery, zrobienie jego scanu i udostępnienie podczas rozprawy przy pomocy funkcji „Udostępnij ekran” lub poprzez przesłanie scanu dokumentu do sądu przed rozprawą z prośbą o okazanie go podczas rozprawy w drodze udostępnienia ekranu.

 • Jeśli na rozprawę zdalną zostali wezwani świadkowie, to po sprawdzeniu obecności, na początku rozprawy, zostaną oni poproszeni o rozłączenie się i połączenie ponowne w chwili kiedy nadejdzie czas złożenia przez nich zeznań. Jeśli rozprawa prowadzona jest z „poczekalnią”, to po ponownym połączeniu świadek trafi do poczekalni, z której zostanie wpuszczony w odpowiednim momencie na rozprawę przez sędziego.
 • Również przy rozprawach zdalnych należy liczyć się z ryzykiem opóźnień na wokandzie. W takim przypadku, gdy mimo połączenia nie jesteśmy wpuszczani na rozprawę, należy czekać spokojnie w poczekalni aż zostaniemy wpuszczeni.
 • Zawsze trzeba pamiętać o tym, że rozprawa zdalna to nadal rozprawa sądowa, w której obowiązują zwykłe zasady zachowania przed sądem. Obowiązuje stosowny strój (w Sądzie Okręgowym w Warszawie pełnomocników obowiązuje strój urzędowy), nie należy spożywać posiłków, ani pić napojów (z wyjątkiem wody).

Podczas rozprawy przeprowadzanej na sali sądowej zwracając się do sądu należy wstać. W przypadku rozprawy zdalnej nie jest to jednak już tak oczywiste. Z powagą sądu może licować fakt, że kamera laptopa nie podąża za ruchem twarzy i przy podnoszeniu się konieczne byłoby każdorazowe przestawianie ustawienia kamery. Z tych powodów sędzia prowadzący rozprawę zazwyczaj informuje, czy w czasie rozprawy należy wstawać i kiedy.

Pamiętaj, fakt, że rozprawa jest zdalna nie znaczy, że nie mają na nią wstępu osoby trzecie, tj. publiczność. Jeśli rozprawa jest jawna to publiczność może obserwować sprawę z sali rozpraw albo zdalnie, po uprzednim zgłoszeniu takiego zamiaru do sądu i przesłaniu przez sąd linka do zdalnej rozprawy.

Dziennikarze mogą obserwować rozprawę zdalną na takiej samej zasadzie jak publiczność.

Sąd Okręgowy w Warszawie umożliwia mediom również obserwację rozprawy zdalnej transmitowanej do przygotowanej osobnej sali rozpraw dla mediów. Decyzja o tym czy dziennikarze obserwują rozprawę z sali rozpraw, gdzie jest sąd i protokolant, czy zdalnie przy pomocy linka przesłanego mailem, czy też z osobnej sali, jest podejmowana indywidualnie w każdej sprawie budzącej zainteresowanie mediów.

Na dzisiaj to tyle, jeśli ten wpis dla Ciebie interesujący to obserwuj naszego bloga  i korzystaj z naszego doświadczenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozprawie zdalnej  napisz do nas na: biuro@adl-kancelaria.pl  Na pewno pomożemy.

Zapraszam – adw. Anna Diaby-Lipka

 • 29.08.2023

  WYGRANA Z SANTANDER CONSUMER BANK SA ORAZ Z RAIFFEISEN

  Czytaj więcej
 • 01.08.2023

  Zwolnienie z obowiązku płacenia rat

  Czytaj więcej
 • 31.07.2023

  Wyższe wykształcenie a nieważność kredytu frankowego [ADL na YT]

  Czytaj więcej

Skontaktuj się

jeśli potrzebujesz porady prawnej

Anna Diaby-Lipka
Kancelaria Adwokacka

Adres

ul. Chmielna 21/19
00-021 Warszawa
NIP 739-323-14-20
REGON 141635930

Zobacz na mapie

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach 09.00 – 17.00

PORADY PRAWNE – KONSULTACJE ONLINE

Teraz możesz rezerwować terminy i zarządzać nimi za pomocą naszej strony rezerwacji →  TUTAJ 

 

Dane kontaktowe

+48 536 041 930 biuro@adl-kancelaria.pl

Dane do przelewu

Anna Diaby-Lipka Kancelaria Adwokacka
ul. Chmielna 21/19,00-021 Warszawa
numer rachunku bankowego: 16 1140 2017 0000 4702 0913 9942
bank: mBank S.A. poprzednio BRE BANK S.A. (bankowość detaliczna) Łódź, skrzynka pocztowa 2108, 90-959 Łódź, Polska
ul. Chmielna 21, 00-021 Warszawa, Polska