Poprzedni post Następny post
22.07.2021

Czy osobą z niepełnosprawnością przysługują dodatkowe przerwy i wolne dni?

Z poprzednich wpisów dowiedziałeś się, że pracownicy z niepełnosprawnością umiarkowaną/znaczną powinni pracować krócej niż pozostali. Pracownicy z niepełnosprawnością (bez względu na jej stopień) nie mogą także pracować w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Z uwagi na niepełnosprawność osobom tym przysługuje także więcej przerw i wolnych od pracy dni – o czym opowiem Ci w tym artykule.

Jeżeli ten temat Cię interesuje – zapraszam do lektury!

Dodatkowa przerwa w pracy

Osoba z niepełnosprawnością ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy w pracy na gimnastykę lub wypoczynek.

Łącznie z przerwą obiadową (przysługującą wszystkim pracownikom), osobie z niepełnosprawnością przysługuje 30 minut przerwy od pracy, która wliczana jest do czasu pracy.

Dodatkowa przerwa (tak jak obiadowa) przysługuje pracownikom z niepełnosprawnością zatrudnionym na co najmniej 6 godzin dziennie.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy

Osobie ze znacznym/umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Prawo do zwiększonego urlopu pracownik nabywa po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia go do ww. stopnia niepełnosprawności. Przez dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności uznaje się dzień posiedzenie zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Nawet wtedy gdy nabycie pierwszego dodatkowego urlopu następuje w trakcie roku, pracownik ma prawo do pełnych 10 dni. Przy czym, w razie odejścia pracownika w trakcie roku, urlop obliczany jest proporcjonalnie.

Udzielenie urlopu odbywa się na standardowych zasadach, wyjątkowy jest tylko jego większy wymiar. To nie 20 i 26 dnia – a odpowiednio 30 i 36 dni.

Pamiętaj! Osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym/umiarkowanym pracują krócej (7 godzin dziennie i 35 tygodniowo). Zatem udzielając takiemu pracownikowi urlopu (zwykłego, czy dodatkowego) – za 1 dzień urlopu, należy przyjąć 7 godzin.

Prawo do dodatkowego urlopu nie przysługuje tym, których urlop – na podstawie odrębnych regulacji – już wykracza poza standard (20/26 dni). Nie może to jednak działać na niekorzyść pracownika. Jeżeli niestandardowy urlop nie przekracza 10 dni – wtedy zamiast niego przysługuje dodatkowe 10 dni urlopu.

Płatne zwolnienie z pracy

Osoba o znacznym/umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma także prawo do zwolnienia od pracy (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia):

 • w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku.

Zwolnienie odbywa się na wniosek lekarza sprawującego opiekę nad osobą z niepełnosprawnością o skierowanie na taki turnus.

 • w celu wykonania (1) badań specjalistycznych, (2) zabiegów leczniczych lub usprawniających, (3)uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy. Tylko jednak pod warunkiem, że czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Wynagrodzenie za czas zwolnień z pracy, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Łączny wymiar takich zwolnień oraz urlopu dodatkowego nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Pamiętaj! Prawo do zwolnienia od pracy jest całkowicie niezależne od prawa do urlopu wypoczynkowego (w tym dodatkowego). Nie możesz żądać od pracownik z niepełnosprawnością, żeby wyjeżdżał na turnus w czasie swojego urlopu.

*.*.*

Podsumowanie

Pracownikom z niepełnosprawnością zapewnij dodatkową przerwę od pracy na gimnastykę i wypoczynek.  Ponadto, pracownikom z niepełnosprawnością umiarkowaną/znaczną przysługuje urlop dłuższy o 10 dni. Mogą także korzystać z płatnych zwolnień od pracy, w celu udziału w turnusie rehabilitacyjnym lub by poddać się badaniom, zabiegom, czy uzyskać sprzęt ortopedyczny.

To już ostatni artykuł w tym cyklu! Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten cykl wpisów, a wskazane w nim odpowiedzi były dla Ciebie pomocne. Jeśli tak, to proszę podziel się nim z innymi.

r. pr. Dorota Węgrzyńska-Jarząbek

Tagi:

 • 29.08.2023

  WYGRANA Z SANTANDER CONSUMER BANK SA ORAZ Z RAIFFEISEN

  Czytaj więcej
 • 01.08.2023

  Zwolnienie z obowiązku płacenia rat

  Czytaj więcej
 • 31.07.2023

  Wyższe wykształcenie a nieważność kredytu frankowego [ADL na YT]

  Czytaj więcej

Skontaktuj się

jeśli potrzebujesz porady prawnej

Anna Diaby-Lipka
Kancelaria Adwokacka

Adres

ul. Chmielna 21/19
00-021 Warszawa
NIP 739-323-14-20
REGON 141635930

Zobacz na mapie

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach 09.00 – 17.00

PORADY PRAWNE – KONSULTACJE ONLINE

Teraz możesz rezerwować terminy i zarządzać nimi za pomocą naszej strony rezerwacji →  TUTAJ 

 

Dane kontaktowe

+48 536 041 930 biuro@adl-kancelaria.pl

Dane do przelewu

Anna Diaby-Lipka Kancelaria Adwokacka
ul. Chmielna 21/19,00-021 Warszawa
numer rachunku bankowego: 16 1140 2017 0000 4702 0913 9942
bank: mBank S.A. poprzednio BRE BANK S.A. (bankowość detaliczna) Łódź, skrzynka pocztowa 2108, 90-959 Łódź, Polska
ul. Chmielna 21, 00-021 Warszawa, Polska