Poprzedni post Następny post
08.07.2021

Ile powinna pracować osoba niepełnosprawna? Czy taka osoba może pracować w nadgodzinach, porze nocnej i w weekendy?

Z poprzednich wpisów (które znajdziesz 👉tutaj i 👉tutajdowiedziałeś się, że żaden stopień niepełnosprawności nie dyskwalifikuje osoby, jako pracownika. A konkretną odpowiedź na pytanie, czy określoną pracę możesz zlecić osobie z niepełnosprawnością znajdziesz w orzeczeniu lekarza medycyny pracy. W tym artykule poszukamy odpowiedzi na pytania związane z czasem pracy osoby z niepełnosprawnością – ile powinna ona pracować oraz czy może pracować w nadgodzinach, porze nocnej i w weekendy.

Jeżeli ten temat Cię interesuje – zapraszam do lektury!

Ile powinna pracować osoba niepełnosprawna?

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością zależy od orzeczenia stopnia niepełnosprawności.

Przy lekkim stopniu niepełnosprawności wymiar czasu pracy jest standardowy – nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast przy stopniu umiarkowanym i znacznym – czas pracy jest skrócony – nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Pamiętaj! Pracownika z niepełnosprawnością musisz traktować wyjątkowo od przedstawiania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Jeżeli w orzeczeniu stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności – pracownik od tego momentu powinien pracować krócej.

Mimo, że osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną/znaczną pracują krócej, masz obowiązek do wypłaty im pełnego wynagrodzenia.

Odnosi się to zarówno do stałej miesięcznej wysokości, jak i wynagrodzenia wypłacanego według stawek godzinowych. W tym ostatnim przypadku stawka godzinowa wynagrodzenia (odpowiadająca osobistemu zaszeregowaniu) ulega stosunkowemu podwyższeniu. Dokładnie w takim stosunku, w jakim pozostaje standardowy wymiar czasu pracy do skróconego.

Czy osoby niepełnosprawne mogą pracować w nadgodzinach, porze nocnej i w weekendy?

Osoby z niepełnosprawnością (bez względu na jej stopień) nie mogą pracować w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Mogą natomiast pracować w weekendy na takich samych zasadach, jak inni pracownicy.

Jakie są wyjątki od powyższych zasad czasu pracy osób niepełnosprawnych?

Powyższych norm czasu pracy (zakazu pracy w porze nocnej i godzinach nadliczbowych oraz ponad dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy), wyjątkowo nie stosuje się:

 • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
 • gdy na wniosek pracownika wyrazi na to zgodę lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne, a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem. Pamiętaj! To Ty (jako pracodawca) ponosisz koszty tych badań.

Nie możesz zmusić osoby z niepełnosprawnością (bez względu na jej stopień) do pracy w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych. Możesz natomiast zgodzić się na taką pracę, jeśli zawnioskuje o to sam pracownik. Pamiętaj! W tym przypadku nie wystarczy tylko deklaracja pracownika. Musi na to wyrazić zgodę lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne, a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą z niepełnosprawnością.

*.*.*

Podsumowanie

Pracownicy z niepełnosprawnością umiarkowaną/znaczną powinni pracować krócej niż pozostali – maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Pracownicy z niepełnosprawnością (bez względu na jej stopień) nie mogą pracować w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. W weekendy mogą natomiast pracować na takich samych zasadach, jak inni pracownicy. Ograniczeń w czasie pracy wyjątkowo nie stosujemy do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz tych które same o to zawnioskują i uzyskają zgodę lekarza.

W kolejnym artykule poszukam odpowiedzi na pytanie, czy osobą z niepełnosprawnością przysługują dodatkowe przerwy i wolne dni od pracy.. Zachęcam Cię do jego lektury!

r. pr. Dorota Węgrzyńska-Jarząbek

Tagi:

 • 29.08.2023

  WYGRANA Z SANTANDER CONSUMER BANK SA ORAZ Z RAIFFEISEN

  Czytaj więcej
 • 01.08.2023

  Zwolnienie z obowiązku płacenia rat

  Czytaj więcej
 • 31.07.2023

  Wyższe wykształcenie a nieważność kredytu frankowego [ADL na YT]

  Czytaj więcej

Skontaktuj się

jeśli potrzebujesz porady prawnej

Anna Diaby-Lipka
Kancelaria Adwokacka

Adres

ul. Chmielna 21/19
00-021 Warszawa
NIP 739-323-14-20
REGON 141635930

Zobacz na mapie

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach 09.00 – 17.00

PORADY PRAWNE – KONSULTACJE ONLINE

Teraz możesz rezerwować terminy i zarządzać nimi za pomocą naszej strony rezerwacji →  TUTAJ 

 

Dane kontaktowe

+48 536 041 930 biuro@adl-kancelaria.pl

Dane do przelewu

Anna Diaby-Lipka Kancelaria Adwokacka
ul. Chmielna 21/19,00-021 Warszawa
numer rachunku bankowego: 16 1140 2017 0000 4702 0913 9942
bank: mBank S.A. poprzednio BRE BANK S.A. (bankowość detaliczna) Łódź, skrzynka pocztowa 2108, 90-959 Łódź, Polska
ul. Chmielna 21, 00-021 Warszawa, Polska