Z poprzednich wpisów (które znajdziesz 👉tutaj i 👉tutaj) dowiedziałeś się, że żaden stopień niepełnosprawności nie dyskwalifikuje osoby, jako pracownika. A konkretną odpowiedź na pytanie, czy określoną pracę możesz zlecić osobie z niepełnosprawnością znajdziesz w orzeczeniu lekarza medycyny pracy. W tym artykule poszukamy odpowiedzi na pytania związane z czasem pracy osoby z niepełnosprawnością – ile powinna ona pracować oraz czy może pracować w nadgodzinach, porze nocnej i w weekendy.
Jeżeli ten temat Cię interesuje – zapraszam do lektury!
Ile powinna pracować osoba niepełnosprawna?
Czas pracy osoby z niepełnosprawnością zależy od orzeczenia stopnia niepełnosprawności.
Przy lekkim stopniu niepełnosprawności wymiar czasu pracy jest standardowy – nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast przy stopniu umiarkowanym i znacznym – czas pracy jest skrócony – nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Pamiętaj! Pracownika z niepełnosprawnością musisz traktować wyjątkowo od przedstawiania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Jeżeli w orzeczeniu stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności – pracownik od tego momentu powinien pracować krócej.
Mimo, że osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną/znaczną pracują krócej, masz obowiązek do wypłaty im pełnego wynagrodzenia.
Odnosi się to zarówno do stałej miesięcznej wysokości, jak i wynagrodzenia wypłacanego według stawek godzinowych. W tym ostatnim przypadku stawka godzinowa wynagrodzenia (odpowiadająca osobistemu zaszeregowaniu) ulega stosunkowemu podwyższeniu. Dokładnie w takim stosunku, w jakim pozostaje standardowy wymiar czasu pracy do skróconego.
Czy osoby niepełnosprawne mogą pracować w nadgodzinach, porze nocnej i w weekendy?
Osoby z niepełnosprawnością (bez względu na jej stopień) nie mogą pracować w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Mogą natomiast pracować w weekendy na takich samych zasadach, jak inni pracownicy.
Jakie są wyjątki od powyższych zasad czasu pracy osób niepełnosprawnych?
Powyższych norm czasu pracy (zakazu pracy w porze nocnej i godzinach nadliczbowych oraz ponad dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy), wyjątkowo nie stosuje się:
Nie możesz zmusić osoby z niepełnosprawnością (bez względu na jej stopień) do pracy w porze nocnej ani w godzinach nadliczbowych. Możesz natomiast zgodzić się na taką pracę, jeśli zawnioskuje o to sam pracownik. Pamiętaj! W tym przypadku nie wystarczy tylko deklaracja pracownika. Musi na to wyrazić zgodę lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne, a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą z niepełnosprawnością.
*.*.*
Podsumowanie
Pracownicy z niepełnosprawnością umiarkowaną/znaczną powinni pracować krócej niż pozostali – maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Pracownicy z niepełnosprawnością (bez względu na jej stopień) nie mogą pracować w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. W weekendy mogą natomiast pracować na takich samych zasadach, jak inni pracownicy. Ograniczeń w czasie pracy wyjątkowo nie stosujemy do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz tych które same o to zawnioskują i uzyskają zgodę lekarza.
W kolejnym artykule poszukam odpowiedzi na pytanie, czy osobą z niepełnosprawnością przysługują dodatkowe przerwy i wolne dni od pracy.. Zachęcam Cię do jego lektury!
r. pr. Dorota Węgrzyńska-Jarząbek
Anna Diaby-Lipka
Kancelaria Adwokacka
ul. Chmielna 21/19
00-021 Warszawa
NIP 739-323-14-20
REGON 141635930
Od poniedziałku do piątku
w godzinach 09.00 – 17.00
PORADY PRAWNE – KONSULTACJE ONLINE
Teraz możesz rezerwować terminy i zarządzać nimi za pomocą naszej strony rezerwacji → TUTAJ
Anna Diaby-Lipka Kancelaria Adwokacka
ul. Chmielna 21/19,00-021 Warszawa
numer rachunku bankowego: 16 1140 2017 0000 4702 0913 9942
bank: mBank S.A. poprzednio BRE BANK S.A. (bankowość detaliczna) Łódź, skrzynka pocztowa 2108, 90-959 Łódź, Polska
ul. Chmielna 21, 00-021 Warszawa, Polska